WSTĘP

AKTUALNOŚCI

ZAWODNICY

OSIĄGNIĘCIA

OPŁATY

WESPRZYJ NAS

KONTAKT

GRAJ Z NAMI 

KONTAKT

WESPRZYJ NAS 

SPRAWOZDANIA

STATUT

PROJEKTY

ZARZĄD

DZIAŁALNOŚĆ

WSTĘP

Cześć!

 

Jesteśmy grupą młodych i aktywnych ludzi, których od ponad 2 lat łączy wspólna pasja do plastikowego dysku. Gramy w najszybciej rozwijający się sport w Polsce – Ultimate frisbee, który jest dyscypliną mieszaną bowiem w jednej drużynie muszą grać zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. To sport bardzo dynamiczny i widowiskowy, który od gracza wymaga wytrzymałości, szybkości oraz zręczności.

 

Drużyna Brave Beavers powstała 20 lutego 2013 roku. „Odważne Bobry” to pierwsza drużyna Ultimate frisbee spośród 50 działających na terenie całej Polski, która swoją aktywność prowadzi na terenie wiejskim. Jest również jedną z trzech drużyn i pierwszą młodzieżową w powiecie poznańskim. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu pod okiem wykwalifikowanego trenera. Zawodnicy to młodzież w wieku 14 – 23 lat, która bardzo zaangażowała się w działalność drużyny.

 

Czym jest Ultimate Frisbee?

 

Ultimate jest bezkontaktowym sportem zespołowym, w którym używa się latającego dysku. Jest rozgrywany przez drużyny siedmioosobowe na prostokątnym boisku, o połowę węższym niż boisko do piłki nożnej, ze strefami punktowymi na obu końcach. To gra zespołowa łącząca w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej i rugby.

 

Celem każdej z drużyn jest zdobycie punktu poprzez złapanie dysku przez jednego z zawodników w strefie punktowej przeciwnika. Zawodnik trzymający dysk nie może z nim biegać, ale może podać go w dowolnym kierunku i do dowolnego zawodnika ze swojej drużyny.

 

Gdy podanie nie zostanie złapane, następuje strata dysku i przejmuje go drużyna przeciwna, która ma wtedy okazję do zdobycia punktu. Zwyczajowo mecz rozgrywany jest do 17 punktów i trwa około 100 minut.

 

Co ciekawe w ultimate frisbee nie ma sędziów. Zawodnicy sędziują sobie sami zgodnie z honorowym kodeksem – Spirit of the Game.

 

10 PROSTYCH I PODSTAWOWYCH ZASAD ULTIMATE FRISBEE

 

POLE GRY - Trawiaste boisko o wymiarach 100 x 37m podzielone jest na trzy strefy. Pole właściwej gry o długości 64m oraz dwie 18-nasto metrowe strefy punktowe (ang. zone).

 

ROZPOCZĘCIE GRY- Na początku każdego punktu 7 osobowe drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, na liniach swoich stref. Drużyna broniąca rozpoczyna grę poprzez wyrzut dysku w stronę drużyny atakującej (tzw. pull).

 

ZDOBYWANIE PUNKTÓW - Drużyna zdobywa punkt, gdy jeden z jej zawodników złapie dysk w strefie punktowej przeciwnika. 

 

RUCH DYSKU - Dysk można podawać w każdą stronę boiska. Zawodnik z dyskiem nie może się przemieszczać. Jeśli złapał dysk w biegu powinien jak najszybciej się zatrzymać. Po zatrzymaniu zawodnik „pivotowac” i ma 10 sekund, aby podać dysk dalej. Czas odlicza obrońca kryjący rzucającego (tzw. marker).

 

PRZEJĘCIE DYSKU - Utrata posiadania dysku przez drużynę atakującą następuję, gdy dysk dotknie ziemi lub zawodnik dotknie dysku będąc poza boiskiem. Drużyna broniąca może także bezpośrednio przejąć lecący dysk. Zawodnik traci posiadanie dysku, jeśli będzie trzymał dysk dłużej niż 10 sekund. Po zmianie posiadania drużyna broniąca przechodzi do ataku.

 

ZMIANY ZAWODNIKÓW - Zmiany w drużynach dozwolone są jedynie pomiędzy punktami lub wyniku kontuzji jednego z zawodników.

 

KONTAKT FIZYCZNY - Kontakt fizyczny pomiędzy zawodnikami jest niedozwolony. Zabronione jest także zabieganie drogi innemu zawodnikowi. Każde dotknięcie zawodnika traktowane jest jako faul

 

FAULE - Przewinienie zgłaszane jest przez zawodnika faulowanego. Jeśli faul doprowadził do utraty posiadania dysku, dysk wraca do zawodnika faulowanego. Jeśli zawodnik drużyny atakującej został sfaulowany podczas łapania dysku, dysk staje się w jego posiadaniu. Jeśli zawodnik faulujący nie zgadza się ze zgłoszonym przewinieniem dysk wraca do poprzedniego rzucającego.

 

BRAK SĘDZIÓW - Zawodnicy przebywający na boisku są odpowiedzialni za zgłaszanie przewinień i fauli. W ten sposób każdy zawodnik staję się sędzią i do jego obowiązku należy dobra znajomość zasad gry.

 

DUCH GRY - Jedną z ważniejszych zasad Ultimate jest szanowanie reguł fair play. Istotny jest sposób, w jaki zawodnicy komunikują się miedzy sobą, jak dobrze znają przepisy gry oraz wzajemnie poszanowanie przeciwnika. Na każdym turnieju przyznawana jest specjalna nagroda „Spirit of the Game” dla drużyny, która prezentowała najlepszego ducha gry.

 

PRZEPISY GRY W POLSCE

 

Zainteresowany? Dołącz do nas!

Zapraszamy do zwiedzania naszej witryny internetowej.

WSTĘP

NASI PARTNERZY:

Oficjalna woda

 

PARTNERZY:

PARTNERZY:

 


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2015 Fundacja Brave Beavers by Wojtek Woźniak.

 

Fundacja Brave Beavers
ul.Gruszowa 8

60-185 Skórzewo

 

tel. 505 793 269
e-mail: biuro@bravebeavers.pl

POLITYKA PRYWATNOŚCI

FUNDACJA

DRUŻYNA

 

 

 

START

 

Fundacja Brave Beavers
ul.Gruszowa 8

60-185 Skórzewo

 

tel. 505 793 269
e-mail: biuro@bravebeavers.pl